În toamna anului trecut, telespectatorii au fost luați prin surprindere de plecarea lui Mihai Bendeac din juriul emisiunii „iUmor„ de la Antena 1.
Actorul nu a dat detalii suplimentare, însă surse din presa mondenă susțin că el ar urma să apară într-una dintre cele mai de succes emisiuni de la PRO TV.
În toamna anului trecut, Mihai Bendeac a renunțat la rolul de jurat din emisiunea „iUmor’. După 13 sezoane în care a făcut echipă cu Cheloo și Delia, actorul a decis să rupă contractul cu Antena 1.
De când a plecat de la iUmor, Mihai Bendeac nu a stat degeaba. Actorul va lansa două filme, dar în același timp a scris și două formate de emisiuni, care ar putea ajunge să fie difuzate chiar peste hotare.
Deși au trecut câteva luni bune de atunci, acesta a refuzat să dezvăluie prea multe detalii despre plecarea lui, speculându-se că ar fi avut un conflict cu colegii de producție.
În spațiul public, a început să circule o informație potrivit căreia Mihai Bendeac ar fi semnat cu Pro TV pentru difuzarea unui film pe care îl lansează, însă a negat asocierea cu canalul de televiziune.
„E o pauză binevenită de la televiziune. Momentan, nu mi-e dor, sunt fericit așa. Între timp, am scris și două formate de televiziune, dar nu am avut chef să le și pun în practică.
Am mai multe variante. Le pot trimite și la televiziuni din străinătate, să le cedez franciza, dar și aici, la noi. Dacă vor fi preluate în România, da, voi și apărea în ele’, a spus actorul, potrivit cancan.ro.
De când a plecat de la Antena 1, Mihai Bendeac s-a dedicat proiectelor personale. Actorul va lansa două filme, unul dintre ele fiind o parodie în care joacă rolul principal.
„Suntem în preproducție, momentan cu primul film. Vom merge însă în paralel cu ambele. E un fel de film de epocă, prima parodie românească. Subiectul e unul de actualitate, jocurile de noroc.
Iar eu am rolul principal al unui tip care ajunge într-o situație dramatică din punct de vedere financiar și încearcă să se căsătorească cu o fată foarte, foarte urâtă și foarte, foarte rea, dar care e foarte, foarte bogată’, a adăugat aceasta pentru sursa citată anterior.
Nu e prima dată când se întâmplă
Nu este prima dată când există discuții între Mihai Bendeac și PRO TV, în urmă cu ceva ani actorul realizase și o ședință foto pentru postura de jurat la „Românii au Talent”, dar colaborarea nu s-a finalizat.
„Niciodată nu aș putea să fiu așa cum sunt eu la PRO TV. Mă refer la mine ca și persoană, la mine ca și artist. Acum un an de zile și anul ăsta, am fost contactat pentru Românii au talent.
Și anul acesta… am primit un argument care mie, în primă instanță, mi s-a părut valid. Că PRO TV-ul ar avea nevoie de un pic de nebunie. Și eu le-am spus că nu își pot închipui, de fapt, ce înseamnă această nebunie”, declara Mihai Bendeac în podcast-ul „Acasă la Măruță.”






