În trecut, Monica Tatoiu a predat matematica, însă a renunțat la statutul de profesor și a decis să se lanseze în afaceri. Cu toate acestea, încă mai oferă meditații gratuite atunci când are ocazia.
Monica Tatoiu a precizat că încă face orientare școlară, dar și profesională, atunci când i se cere acest lucru. Totodată, recunoaște că nu ar fi putut ajunge până în acest punct al vieții, dacă nu ar fi fost îndrumată de profesori foarte buni, care își iubeau cu adevărat profesia.
Unul dintre mentorii Monicăi Tatoiu a fost însăși Dina Cocea, marea actriță a teatrului românesc, de aceea vedeta a criticat impactul influencerilor asupra societății și a îndemnat pe fiecare să-și cunoască defectele și să invețe doar de la profesioniști.
De asemenea, ne-a spus că, deși nu mai lucrează ca profesoară, nu a renunțat complet la meserie.
„Sunt profesoară la televizor, sunt profesoară pentru copiii prietenilor mei de pe Facebook, încă dau meditații gratuit, fac orientare școlară și profesională, sunt profesoară în tot ce fac. Nu știu câte persoane își mai amintesc numele învățătoarei lor, a doamnei diriginte de matematică din clasele V-VIII, a domnului profesor de istorie. Eu sunt produsul unor profesori cu înalt simț de responsabilitate și sunt ceea ce sunt pentru că Dumnezeu mi-a dat șansa să-i am.”, a mărturisit Monica Tatoiu pentru viva.ro.
„M-aș apuca să produc mâncare”
Monica Tatoiu ne-a mai zis că nu s-ar băga neapărat pe piața produselor bio, la mare modă mai ales în ultimii ani, pentru că ea nu crede în asta.
„Acuma m-aș apuca să produc mâncare. Mâncare, dar nu bio, asta cu bio e o prostie. Aș crea fabrici, cum sunt de exemplu în Franța și Italia, care să producă conserve de mere, conserve de roșii, exact ce fac cei din Italia. Aș crea niște platforme… De exemplu, eu, pe vremea când eram o domnișoară, făceai comandă și îți aduceau laptele la ușă, pâinea, roșiile.
Te duci, vezi, verifici un producător. Eu am, de exemplu, un producător în Giurgiu care îmi aduce cele mai bune produse. Uite, ai internetul, poți să creezi niște platforme, eu asta aș face. Orice afacere bazată pe producție locală în următorii 10 ani ar funcționa”, a mărturisit Monica Tatoiu, în exclusivitate pentru FANATIK.
Antreprenoarea ne-a povestit și despre banii câștigați în perioada Oriflame, precizând că a fost tot timpul foarte atentă la taxele și impozitele pe care a trebuit să le plătească.
Monica Tatoiu ar candida la prezidențiale dacă se bagă și Laura Codruța Kovesi în joc
Monica Tatoiu nu ne-a vorbit doar despre ideea ei de afacere! Având în vedere că e o prezență desă pe micile ecrane, unde comentează subiectele sociale și politice, Monica Tatoiu ne-a zis în ce condiții s-a gândit că ar putea candida, de pildă, la alegerile prezidențiale.
Tatoiu are o țintă clară: Laura Codruța Kovesi!
„Eu am zis că dacă va candida doamna Kovesi, pe care n-o înghit, candidez și eu. Doamna Kovesi a distrus capitalul românesc. Capitalul românesc are nevoie de protecție, pentru că în America nu i-a întrebat pe americani cum au făcut primul milion. Pe urmă discutăm de taxe. Dacă va candida, am zis că mă bag. Nu aș intra în niciun partid. Aaa, cine mă vrea trebuie să demonstreze că merită să îi reprezint.
Eu am plătit toate taxele când am fost la Oriflame, am avut și salariu mare. Da, am câștigat mulți bani, dar eu m ereu mi-am plătit taxele. De asta nu au ce să îmi găsească. Ca să mă discrediteze, mai scot din când în când poze cu mine în costum de baie…”, ne-a zis Monica Tatoiu.






