Adela Popescu și Radu Vâlcan formează unul dintre cele mai îndrăgite cupluri din showbiz-ul românesc.
Cei doi s-au cunoscut la filmările serialului „Iubire și onoare”, iar în 2015 s-au căsătorit. Au împreună trei băieți, pe Alexandru, Andrei și Adrian.
Radu Vâlcan și Adela Popescu sunt foarte implicați în creșterea celor trei copii pe care îi au împreună. Se completează reciproc, au valori comune și încearcă să petreacă mult timp alături de ei. Prezentatorul emisiunii „Insula Iubirii” de la Antena 1 a vorbit despre băieții săi și despre cum este în rolul de tată.
Cunoscutul prezentator de la Antena 1 încearcă să stea cât mai mult alături de cei mici, mai ales în vacanțe. Vedeta și frumoasa blondină merg frecvent în călătorii, chiar dacă nu este deloc ușor cu transportul și alte aspecte.
„Categoric sunt mai autoritar, dar cu drăgălăşenie. (zâmbește) E clar că eu ocup funcţia de polițist rău, dar cineva trebuie să o facă şi pe asta. E clar că sunt tată-de-copii-mai-mari.
Reuşesc să relaţionez mult mai bine cu ei de când au mai crescut. Prima perioadă am cedat-o mamei lor, aşa cum cred că e și normal. Culmea e că mă descurc mult mai bine când sunt doar eu cu ei, fără mama lor.
Adică au un singur şef şi ştiu că nu e loc de întors”, a mărturisit Radu Vâlcan într-un interviu pentru revista viva.ro. Prezentatorul de la Insula Iubirii spune că cei doi băieți mai mari au grijă mereu de cel mic.
„Suntem ca o barcă în derivă, deseori. Uneori pe un râu învolburat, alteori pe o mare liniștită. Dar, ca să revenim la exemple concrete, pe noi ne ajută faptul că ai noștri se culcă foarte devreme.
Așadar, începând cu ora 20:00, ne putem ocupa de noi. Să bem un pahar, să vorbim, să nu vorbim, să ne uităm la un film.
Am reușit, în timp, să ne împărțim destul de bine responsabilitățile. Iar după venirea celui de-al treilea copil am luat decizia să aducem acasă o bonă internă”, a spus Adela Popescu.
Radu Vâlcan a explicat faptul că au întâmpinat momente în care s-au simțit depășiți de situație, mai exact atunci când s-a născut primul lor copil.
„Cu primul copil, Alexandru, am avut momente când eram depășiți. Părinți la început de drum. Apoi, Andrei ne-a scuturat puțin. Adrian ne-a adus liniștea pe care ne-o adusese, de fapt, Alexandru. Ce vreau să zic, copiii aduc fericirea, dar pentru foarte mulți este o iluzie.
Trebuie să depășești stadiul de responsabilitate, presiunea asta ce te face să uiți că ești atât de norocos. Frustrări vor fi din belșug, probabil pentru tot restul vieții. Fie pentru că, într-un context anume, nu am lăsat copiii să se murdărească mai mult în noroi, fie că nu am stat încă două secunde îmbrățișați.”
Cum a ajuns Radu Vâlcan la Insula Iubirii
Insula Iubirii a apărut pe micile ecrane în 2015 și s-a bucurat de un real succes încă de la primele episoade. Radu Vâlcan a povestit că a acceptat pe loc oferta Antenei 1, mai ales după ce a aflat că este vorba despre proiect internațional, care va fi filmat în Thailanda, una din țările lui preferate.
„Să fii prezentatorul unui format de succes internațional, să ai ocazia să filmezi în Thailanda, să poți lucra cu o echipă de profesioniști și prieteni, sunt câteva din motivele care m-au atras la acest proiect.
Va fi ceva nou pentru mine, mai ales că rolul prezentatorului nu este doar acela de a introduce în scenă personaje, ci voi fi în permanență în mijlocul concurenților și al tentațiilor, le voi cunoaște poveștile, le voi da sfaturi, voi media conflicte.
Thailanda este una din țările mele preferate, unul dintre cele mai frumoase locuri în care am ajuns până acum (…) dezvăluia Radu Vâlcan, după ce aflase că el va prezenta Insula Iubirii.






