Marina Voica a văzut pentru prima dată Marea Neagră la 24 de ani, abia după ce s-a căsătorit cu Marcel Voica.
Născută în partea de Nord a Federației Ruse, artista se afla la o distanță de 4.000 km de Marea Neagră, distanță pe care n-a avut șansa s-o parcurgă până târziu.
Anul acesta, Marina Voica a petrecut un sejur scurt la mare. Celebra artistă s-a bucurat de vacanță în compania unei apropiate, aproape timp de o săptămână, pe litoralul românesc.
Vedeta susține, într-un interviu pentru viva.ro, că a văzut pentru prima dată marea în România abia după ce s-a căsătorit cu Marcel Voica.
”Cea mai frumoasă amintire a fost când am văzut prima dată marea. Asta a fost în anul 1960. Dar tu trebuie să știi imensitatea țării în care m-am născut. Eu m-am născut în Ivanovo, spre Nord-Est. Ca să ajungi la mare, e foarte greu; țara este așa de mare… cu toate că este înconjurată de oceane. Dar Marea Neagră este unică. Chiar dacă am traversat eu de 12 ori Atlanticul, Marea Neagră a fost singura pe care am ajuns să o văd…’, a declarat Marina Voica, pentru viva.ro.
În copilărie, cântăreața locuia la 4.000 de km distanță de mare, în Federația Rusă, și erau puține șanse ca părinții să o trimită la mare. Însă, în timp, visul i s-a îndeplinit și a ajuns în țara noastră unde, spune aceasta, e mai ușor să faci nici 300 de km de la București până la Marea Neagră.
‘Era foarte greu să ajung la mare în copilărie, când eram în orașul natal. Fratele meu a fost trimis în tabără, pe atunci, în Crimeea. Exista pe atunci, acolo, celebra tabără de pionieri, de băieți și fete care erau foarte buni la învățătură, cu notele cele mai mari. Așa a ajuns el în tabăra din Crimeea. Fratele meu a fost cel mai bun elev și cel mai bun student… A ajuns profesor universitar, medic cardiolog… O mare somitate a fost fratele meu. Ce îmi lipsește! Acum un an l-am pierdut.’, a mai declarat cântăreața, care acum locuiește la Breaza.
Artista a fost extrem de emoționată când a văzut pentru prima dată marea. Și aceeași emoție o încearcă și acum când ajunge pe Litoral, deși o face de multe decenii.
Pe de altă parte, aceasta spune că în România este mult mai ușor să ajungi pe litoral, fiind o distanță de doar 300 de kilometri între București și Constanța. Marina Voica a dezvăluit că nici în perioada facultății nu a reușit să viziteze litoralul, căci s-a mutat la Moscova.
Abia la 24 de ani vedeta a ajuns pe plajă și a recunoscut că, atunci când a văzut marea pentru prima dată, alături de soțul ei, i s-a făcut rău din cauza emoțiilor.
„Era greu de imaginat că o să mă trimită cineva de la Ivanovo, la 4.000 de kilometri de mare, ca să o văd. Ear foarte departe marea acolo, nu ca aici, în România. La nici 300 de km, ai ajuns la mare. Și ni se pare departe. Deci, eu cu cine să merg? Că eram mică.
Apoi, la facultate când am ajuns, la Moscova, era la fel de complicat, pentru că în toate vacanțele mele de studentă sigur că mergeam acasă, la mama. Nici nu concepeam să fac altceva. Nici nu aveam în gând să merg la mare. Pentru mine să merg la mare era ca și când aș fi mers pe Lună.
Așa că nu am avut cum! Apoi, la facultate, m-am căsătorit cu colegul meu, Marcel Voica, și am venit direct în România. Și așa am văzut eu prima dată marea. Mi s-a făcut rău când am văzut așa ceva. Eu și acum mă uit și așa îmi sare inima de bucurie!”, a mai declarat Marina Voica.






