Cu câteva luni în urmă, tânărul a povestit la ce sacrificii a recurs pentru a deveni un sportiv de elită.
Când începe ziua lui David
Pentru a reuși să ajungă la primul antrenament care are loc la ora 6.30, David spune că ia primul dejun la pat, dormind, la ora 4.30. „Mănânc bine dimineața. Mănânc cu ochii închiși, ca să dorm la loc, o fac de mic și văd că funcționează la mine”, a afirmat sportivul.
Sacrificiile se fac și la capitolul alimentație, el consumând dimineața un iaurt mare, amestecat cu banane, chia, miere și fulgi de ovăz, plus fructe uscate precum migdale şi curmale.
Ce consumă după fiecare antrenament
„Într-o zi obișnuită mă trezesc cu două ore înainte de antrenament pentru a mânca, pe la 04:30.

Este un obicei mai special, funcţionează la mine… Să am timp să se digere mâncarea, dar să şi mănânc destul. Mai întâi am sală, la 06:30, apoi primul antrenament, de la 07:00″, afirma David Popovici. După fiecare antrenament, băiatul bea o combinație de lapte, miere și scorțișoară. A uitat ce gust are pâinea albă, pentru că nu consumă decât pâinea integrală și, din nefericire, cârnații sunt interziși.
Decorat de Klaus Iohannis
Talentul lui David l-a impresionat și pe Klaus Iohannis, care l-a decorat cu cea mai înaltă distincţie a statului român, Ordinul Naţional „Steaua României” în grad de Cavaler.
„Prin talentul, dăruirea, devotamentul şi profesionalismul său, demonstrate atât în bazinul de înot, cât şi în afara sa, David Popovici a promovat numele ţării noastre în întreaga lume. David Popovici este un model pentru tânăra generaţie şi un veritabil ambasador al sportului, iar energia depusă în slujba afirmării înotului pe plan internaţional reprezintă un câştig uriaş pentru România”, se arată în comunicatul de presă al Administraţiei Prezidenţiale.






