Fostul ministru al Turismului, Elena Udrea, a reușit să rămână până acum tot în arestul din Bulgaria și speră ca totul să se termine cu bine și să scape de gratii. Se pare că avocații au găsit o soluție fantastică.
Pe 18 mai se va da sentința finală
La momentul actual, iubita lui Adrian Alexandrov se află în custodia oamenilor legii din Bulgaria, acolo unde pe data de 18 mai își va afla sentința. Atunci, judecătorii trebuie să decidă dacă Elena Udrea va fi sau nu preda autorităților din țara noastră.
Pentru a nu ajunge să fie judecată după legile românești, Udrea și avocații ei au atacat decizia și au explicat că blonda a fost amenințată cu moartea când a fost la penitenciarul de la Târgșor și se teme să nu i se întâmple vreo nenorocire dacă ajunge acolo.

I-a rugat pe judecători să-i dea o sentință mai blândă
Nu cu mult timp în urmă, Elena Udrea a încercat să le atingă sufletul judecătorilor după ce a spus că are probleme de sănătate și i-a rugat să-i dea o sentință mai bună pentru că e mamă și fetița are mare nevoie de prezența ei.
De asemenea, ea a cerut și azil politic în Grecia însă, din nefericire, acea cerere i-a fost respinsă. Udrea a primit pedeapsa în 2018 când a fugit în Costa Rica, unde a obținut statutul de refugiat politic.
A fost prinsă la vama Giurgiu
Recent, Udrea a primit șase ani de executare în Gala Bute, pentru dare de mită, luare de mită, abuz în serviciu. În plus, ea este obligată să plătească peste 8 milioane de lei despăgubiri și să restituie suma de 900.000 de euro. Cu puțin timp înainte de a afla sentința, Udrea a plecat din România, prin Vama Giurgiu, dar a fost prinsă la granița dintre Bulgaria și Grecia, în zona Kulata. A fost depistată pentru că i s-a umărit telefonul mobil.






